- Megújuló energiaforrások. Üdvözöljük honlapunkon! A háztartásokban és az azon kívül szükséges energiát (fûtés-hûtés, világítás, vízmelegítés, közlekedés, kommunikáció) a természet szinte tálcán kínálja nekünk. Elsõ hallásra ez meghökkentõ kijelentés lehet, hiszen mindenki a tetemes fûtés (gáz, távhõ ...
- A megújuló energiaforrások a napenergia közvetlen termikus és fotoelektromos hasznosítása, a biomassza, szélenergia, vízenergia, a tenger hullámzásából kinyerhető energia, a geotermikus energia, valamint a Holddal összefüggésben az árapály-energia.
- Azt a fizikai mennyiséget, amelyik megadja, hogy a befektetett összes energia vagy munka mekkora része alakul át számunkra hasznos energiává, hatásfoknak nevezzük (jele η; éta) és a következő módon határozhatjuk meg: Hatásfok = hasznos munka : befektetett munka. A hatásfok definícióját energiaváltozással is megfogalmazhatjuk:
- A hatásfok számítása: ahol: η - a hatásfok, E h - a hasznosult energia, E b - a befektetett (összes) energia. A befektetett energia és a hasznosult energia különbsége az EV veszteség (amely hőként, hangként vagy egyéb formában a környezetbe távozik):
- Az energia alapvető formái. Az energiaformákat elméletileg vissza lehet vezetni a fizika négy alapvető kölcsönhatásának valamelyikére. A mozgási és a helyzeti energia származhat bármely alapvető formából, a helyzeti energia a tárolt változata, a mozgási energia a felszabadult változata az energiának.
- 2023. máj. 31.#1 Szélenergia. A szélenergia olyan megújuló energia, amely a szél erejét hasznosítja villamosenergia-termelésre. A szélturbinák a szél mozgási energiáját elektromos energiává alakítják, amely otthonok, vállalkozások, sőt egész városok energiaellátására is használható.
- A legfrissebb elemzések szerint ez már akár fél évszázadon belül megtörténhet. A megoldást a megújuló energiaforrások nyújthatják. Érdemes minél jobban megismerni őket, hiszen ezek jelentik a jövőt - ugyanakkor rengeteg félreértés és félreértelmezés kering róluk a köztudatban.
- A hatásfok megmutatja, hogy a befektetett energia hány százaléka volt számunkra hasznos. Ezt minden energiaátalakítási folyamatnál meg lehet határozni. A hatásfok egyenlő a hasznos energia osztva a befektetett energia mennyiségével:
- Munkatétel: Adott idő alatt a test mozgási energiájának a megváltozása megegyezik azzal a munkával, amit a testen végeztek a rá ható erők. Teljesítmény: A munka és az idő hányadosa, a munkavégzés sebessége. P = W/t. Hatásfok: a hasznos és a befektetett munka hányadosa, 1nél kisebb tizedestört.
- A geotermikus energia a Föld mélyén zajló radioaktív folyamatokból származik, a többi közvetlenül, vagy közvetetten a nap energiájából származnak. Legfontosabb megújuló energiaforrások a napenergia, vízenergia, szélenergia, geotermikus energia és a biomassza.